Wprowadzenie spółki na Giełdę Papierów Wartościowych wiąże się z koniecznością sprostania wielu restrykcyjnym wymogom. Sporo nowych spółek, zwłaszcza tych mniejszy, decyduje się zatem na debiut na poza rynkiem regulowanym. W tym kontekście pada takie określenie jak rynek NewConnect.
Czym jest rynek NewConnect?
Jak wyjaśniają eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, mianem NewConnect określany jest zorganizowany rynek akcji funkcjonujący poza rynkiem regulowanym w formule alternatywnego systemu obrotu. Jest on prowadzony przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie. Powstał z myślą o spółkach z niedługim stażem działalności oraz o stosunkowo niewielkiej przewidywanej kapitalizacji. W większości są to firmy reprezentujące sektor nowych technologii lub oparte na aktywach niematerialnych. Na NewConnect notowane są głównie spółki krajowe.
Doradca na rynku NewConnect – kto to taki?
Spółki, które chcą wejść na rynek NewConnect, muszą spełnić szereg warunków. Jednym z nich jest współpraca z autoryzowanym doradcą. Podstawowym zadaniem, jakie ma do spełnienia doradca na rynku NewConnect, jest udzielenie pomocy firmom debiutującym na omawianym rynku. Polega ona m.in. na doradztwie, wsparciu przy przygotowywaniu dokumentacji oraz wypełnianiu obowiązków informacyjnych itp. Emitent musi współpracować z doradcą przez co najmniej 3 lata od swojego debiutu na rynku NewConnect. Można śmiało powiedzieć, że doradca pełni funkcję asystenta.
Doradca na rynku NewConnect – jak nim zostać?
Doradcą na rynku NewConnect może zostać np. firma inwestycyjna taka jak dom maklerski etc. Musi ona uzyskać autoryzację Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wymagany jest od niej np. co najmniej dwuletni staż w zakresie świadczenia usług związanych z obrotem gospodarczym na rynku kapitałowym. O przyznanie statusu autoryzowanego doradcy firma musi wnioskować do GPW. W Regulaminie Alternatywnego Systemu Obrotu wymienione są wszystkie warunki, jakie muszą zostać spełnione przez kandydata na autoryzowanego doradcę na rynku NewConnect.