Sporo ludzi posiada tendencję do pozostawania w relacjach – czy to rodzinnych, platonicznych czy romantycznych przez bardzo długi czas pomimo znaków, że byłoby lepiej dla obu stron gdyby owa relacja dobiegła końca.
Szczególnym problemem w tym aspekcie są związki romantyczne – bardzo łatwo jest złapać się w pułapkę wiary w cuda – błędnego myślenia, że tym razem dana osoba naprawdę się zmieni lub też przeświadczenia, że pomimo ogromnych różnic w charakterze lub planach na życie jesteście w stanie to wszystko poukładać i jednak stworzyć ze sobą nawzajem szczęśliwy związek. Co prawda zdarza się, że obie strony lub jedna z nich ma po prostu kryzys i będzie chętna współpracować w celu stworzenia zdrowszego oraz stabilniejszego związku – jednak takie sytuacje zdarzają się stosunkowo rzadko i jeśli od dłuższego czasu miewamy poważne wątpliwości co do sensu naszej relacji to najprawdopodobniej jest to znak, że należy ją zakończyć.
Więc co wtedy zrobić? Co zrobić gdy zaczynamy się męczyć, relacja jest dla nas toksyczna lub po prostu doszliśmy do wniosku, że chcemy rozstać się w przyjaźni bo nie jesteśmy wystarczająco zgodni do związku romantycznego?
Zerwanie z osobą z którą wiązaliśmy przyszłość i przez pewien czas darzyliśmy naprawdę szczerym uczuciem jest niesamowicie trudną, ale i ważną decyzją na jaką będziemy musieli w pewnym momencie się zdecydować. Jednak jak zrobić to w sposób który nie sprawi, że do końca życia pozostaniecie sobie wrodzy a druga osoba będzie miała złamane serce? Kluczem jest zrozumieć co było powodem zerwania.
1. Zerwanie z powodu różnic w charakterach/planach na życie
Zakończenie związku z wymienionych powyżej powodów zwykle bywa łatwiejsze do przeprowadzenia – jeśli bowiem oboje czujecie, że nie jesteście wystarczająco dopasowani do siebie to najprawdopodobniej kwestią czasu byłoby dojście do wniosku, że lepiej dla was obu będzie jeśli pójdziecie własnymi ścieżkami.
Warto naszemu dotychczasowemu partnerowi wytłumaczyć, że to nie jego/jej wina i pokazać, że nadal cenicie ich jako ludzi, ale może po prostu wasze życie będzie lepsze jako dobrzy przyjaciele aniżeli kochankowie.
2. Zerwanie z powodu toksyczności jednego z partnerów
Jeśli partner z którym jesteśmy źle nas traktuje, nie szanuje naszych granic lub nagminnie zachowuje się w sposób który potępiamy najlepiej będzie jasno i stanowczo dać mu do zrozumienia, że nie będziemy tego tolerować – szans można dać dużo, jednak trzeba pamiętać, że w pewnym momencie trzeba postawić granicę i najlepiej szybko zakończyć związek i starać się zminimalizować wasz kontakt na ile to możliwe.
3. Wypalenie uczucia
W tym wypadku zaleca się być wyjątkowo delikatnym – szczególnie jeśli wydaje się nam, że druga osoba nadal coś do nas czuje. Warto też zapytać samym siebie co sprawiło, że przestaliśmy czuć to uczucie i jeśli nie widzimy sposobu aby jakkolwiek je przywrócić to szczera rozmowa w delikatnym tonie będzie najlepszym sposobem na zakończenie naszej relacji.
Kluczem do mądrego zerwania jest pamiętanie o tym, że nasz partner to człowiek którego uczucia powinniśmy mieć na pierwszym planie decydując się na tą (częstą niemożliwą do uniknięcia) decyzję.
W ciekawy sposób napisane. Pojawi się coś więcej w tej tematyce na blogu?
Zgadzam się w każdym calu. Mam nadzieję, że w serwisie pojawi się dużo więcej tekstów właśnie na ten temat.