Bezdotykowy termometr elektryczny jest dokładniejszy, aniżeli rtęciowy. Jednak kluczowym czynnikiem, który wpływa na wynik pomiaru jest miejsce, w którym został on wykonany. W przypadku temperatury mierzonej na czole oraz skroni, wynik może się różnić nawet o 1oC. Jest to różnica, od której może zależeć decyzja, o podjęciu działań w celu obniżenia temperatury. Dlatego warto zadbać o to, czy pomiar jest wykonany w poprawny sposób.
Prawidłowym miejscem do pomiaru temperatury człowieka za pomocą termometru elektronicznego jest czoło, a dokładniej – sam jego środek. Aby poprawnie zmierzyć temperaturę, należy wycelować termometrem w centralną część czoła. Jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym możemy zmierzyć temperaturę ciała człowieka. Do takich miejsc należy również powieka. Udowodniono, że pomiar na powiece daje najdokładniejszy wynik, jednak mierzenie temperatury ciała na powiece może być niewygodne, a w przypadku ruchliwych dzieci – niemożliwe. Prawidłowy wynik pomiaru uzyskamy również na uchu – a dokładniej na płatku ucha. Jednak najbardziej popularnym i najwygodniejszym sposobem, na bezdotykowe sprawdzenie temperatury ciała, jest zmierzenie jej na czole.
Jak więc zmierzyć temperaturę bezdotykowym termometrem elektrycznym na czole?
Ważne jest prawidłowe ustawienie termometru – prostopadle do ciała oraz w odpowiedniej odległości. Należy sprawdzić odległość, jaką podaje producent, jednak najczęściej jest to ok 2-3 cm. Do prawidłowego pomiaru temperatury, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie. Czoło nie może być ogrzane – przed pomiarem należy unikać dotykania poduszki bądź koca. Przed pomiarem nie można również wystawiać się na wpływ wysokiej bądź niskiej temperatury. Ważne jest, aby termometr przez ok. pół godziny znajdował się w tym samym pomieszczeniu, co badana osoba. Czynniki te mogą zaburzyć wiarygodność wyniku. Bezpośrednio przed pomiarem, należy zadbać o czystość oraz suchość czoła. Niezbędne jest również odgarnięcie włosów, ponieważ uniemożliwiają one zmierzenie temperatury.
Po odpowiednim przygotowaniu, można przystąpić do pomiaru temperatury. W tym celu należy włączyć urządzenie oraz w odpowiedni sposób wycelować w centralną część czoła. Ważne jest, aby podczas badania się nie poruszać. Kiedy na środku czoła pojawi się kolorowy punkcik, należy kliknąć START (bądź podobny przycisk). Po kilku sekundach urządzenie powinno wydać z siebie charakterystyczny dźwięk – oznacza to, że pomiar się zakończył i można już odczytać wynik.
Zgadzam się w stu procentach. Mam nadzieję, że na blogu pojawi się dużo więcej wpisów właśnie w tym temacie.