Wydawać by się mogło, że montaż ogrodzeń to bardzo prosta sprawa. Rynek producencki dostarcza nam bowiem ogrodzenia panelowe, których montaż nie powinien sprawić trudności. Najczęściej nie sprawia, ale są wyjątki, na które należy zwrócić uwagę już przy kupnie działki. Montaż ogrodzeń kryje jednak pewne pułapki.
Uważaj na złe ukształtowanie terenu
Montaż ogrodzeń może stanowić problem na terenie podmokłym. W takim przypadku wody gruntowe położone są bardzo płytko. Na takich działkach budowa jest bardzo trudna w tym montaż ogrodzeń. Potrzebne będa bowiem prace odwadniające i osuszające teren. Jeżeli nie przeprowadzimy drenażu musimy liczyć się z kosztami na naprawę pękających murów budynku, a także osuwania się i pękania podmurówki ogrodzenia. Często uszkodzenia są nie do naprawienia lub są bardzo kosztowne.
Niebezpieczeństwo na terenach leśnych
Pięknie położone i tanie działki, to także te, które są wydzielone z terenów leśnych. Tu także czyha niebezpieczeństwo. Montaż ogrodzeń, budowa budynków będzie łączyła się z konieczności wycięcia drzew i wykarczowania pozostających po nich korzeni, a także uzupełnienia terenu po karczunku. Jeśli nie wykonamy tych czynności, to montaż ogrodzenia będzie po pierwsze bardzo trudny z uwagi na występujące drzewa, po drugie, gdy uda nam się wykonać montaż ogrodzeń, to musimy się liczyć, że korzenie pozostawionych drzew mogą nam wysadzić nasz płot.
Montaż ogrodzeń z pomurówką zaoszczędzi kłopotu
Montaż ogrodzeń nie musi wiązać się z wykoananim podmurówki. Podmurówka nie jest niezbędna. Jednak częściej stosowany jest wariant na podmurówce. Takie postawienie płotu bowiem zapewnia ogrodzeniu większą stabilność. Jest jeszcze jeden pozytywny aspekt stawiania płotu czy słupków ogrodzeniowych na podmurówce. Ten wariant uniemożliwia przedostawanie się zwierząt na teren naszej posesji. Podmurówka hamuje także przerastanie roślin i często stanowi i estetyczności wykonanego ogrodzenia.