Pracowity jak pszczoła robotnica

Często mamy tendencję do mylenia pszczół z osami. W rzeczywistości pszczoły są znacznie bardziej nieszkodliwe i niezbędne dla naszego świata. Określenie „pracowity jak pszczoła robotnica” nie odbiega od rzeczywistości: pszczoły miodne codziennie pracują, aby wyprodukować miód, ale nie tylko. Dzięki nim mamy różne produkty potrzebne nam do codziennego życia, takie jak mleczko pszczele, propolis czy wosk.

Cykl życia pszczoły – jak długo żyją pszczoły?

Życie pszczoły jest bardzo wyjątkowe. Po pierwsze, błędne jest przekonanie, że jest ona „agresywna”: żądli tylko w przypadku zagrożenia, w przeciwieństwie do osy. Ponadto, gdy kogoś użądli, pszczoła traci swoje żądło i w konsekwencji niestety umiera. Przeczytaj, co robić w przypadku użądleń. Rodzina pszczela może liczyć nawet 60 tysięcy osobników, zwłaszcza przy pięknej pogodzie: niestety zimę przeżywają tylko najsilniejsze osobniki. Rodzinę pszczół możemy też określić terminem „rój”. Trzeba też mieć świadomość, że pszczoła, podobnie jak człowiek, jest zwierzęciem społecznym. Jak długo żyje pszczoła oddzielona od grupy? Oddzielona od swojej grupy pszczoła mogłaby przeżyć tylko bardzo kilka dni: dwa lub najwyżej trzy dni. Królowa pszczół: jej lot godowy (wykonuje tylko jeden) trwa pięć lat. Ciekawostką jest, że udaje jej się złożyć około dwóch tysięcy jaj dziennie, co sprzyja rotacji pokoleń, która jest naprawdę wyjątkowa dla tego gatunku. Trutnie: samce pszczół nie mają zbyt długiej żywotności. Giną krótko po odbyciu godów. Te, które nie mogą znaleźć pszczoły do kopulacji, żyją przez pięć tygodni; Pszczoły robotnice: ich cykl życia zależy od pory roku. Ile żyje pszczołą? Gdy jest lato i są najbardziej produktywne, ich żywotność wynosi od 30 do 40 dni. Ile żyją pszczoły robotnice? Najsilniejsze pszczoły robotnice, zdolne do przetrwania zimy, mogą żyć nawet sześć miesięcy.

Pokarm pszczół

Pszczoły, aby zaspokoić swoje potrzeby żywieniowe, żywią się pyłkiem, nektarem, a w miesiącach zimowych także miodem. Pyłek, oprócz tego, że jest transportowany z kwiatu na kwiat, jest również źródłem pokarmu bogatym w węglowodany i białko, którym karmią larwy. Ponadto pyłek jest bogaty w witaminę B, substancję niezbędną dla pszczół, gdyż ich organizm nie jest w stanie jej wytworzyć. Pyłek jest niezbędny, aby pszczoły mogły produkować mleczko pszczele i wosk. Jest on tak ważny w diecie pszczół, że jego brak przekłada się na obniżenie długości życia, a także na spadek produkcji mleczka pszczelego i wosku, ponadto uszczupla rezerwy tłuszczowe ich organizmu, które pozwolą pszczołom przebrnąć przez zimę i przetrwać do wiosny.

Dlaczego znikają pszczoły?

Pszczoły są strażnikami bioróżnorodności, ale są też papierkiem lakmusowym działań człowieka na przyrodę. Spadek i śmierć pszczół na całym świecie to nic innego jak bezpośrednia konsekwencja działań człowieka na środowisko. W rzeczywistości przyczyn śmiertelności pszczół należy szukać głównie w intensywnym rolnictwie i monokulturach, zanieczyszczeniu powietrza, stosowaniu chemicznych pestycydów na polach, rosnących temperaturach i wynikających z nich zmianach klimatycznych, które prowadzą do ekstremalnych zdarzeń w postaci palących upałów, niezwykłych chłodów lub długich okresów suszy. Taki scenariusz wyniszcza i osłabia organizm tych cennych owadów, czyniąc go niezdolnym do wykonania ważnego zadania zapisanego w ich genach. Pszczoły umierają, a ule stają się puste, nie wykonując pracy, do której zostały powołane.

Jak chronić pszczoły?

Jednym z największych zagrożeń dla pszczół jest brak bezpiecznego siedliska, w którym mogłyby budować domy i znaleźć różnorodne źródła pożywnego pokarmu. Sadząc ogród dla pszczół, można stworzyć korytarz siedliskowy z roślinami bogatymi w pyłek i nektar. Nie potrzebujesz dużo miejsca, aby uprawiać rośliny przyjazne pszczołom – ogrody można zakładać na całym podwórku, w skrzynkach okiennych, donicach i doniczkach. Możesz również zaangażować się w działalność lokalnych organizacji i władz, aby znaleźć możliwości wzbogacenia przestrzeni publicznej i wspólnej. Czy wiesz, że pszczoły czerpią większość nektaru z drzew? Kiedy drzewo kwitnie, dostarcza setek – jeśli nie tysięcy – kwiatów, z których mogą czerpać pożywienie. Drzewa są nie tylko wspaniałym źródłem pożywienia dla pszczół, ale także niezbędnym siedliskiem. Liście i żywica drzew stanowią materiał do budowy gniazda dla pszczół, a dziuple w naturalnym drewnie są doskonałym schronieniem. W związku z postępującym wylesianiem i zabudową, możesz przyczynić się do wzmocnienia siedlisk pszczół, dbając o drzewa i przyłączając się do akcji sadzenia drzew w Twojej okolicy.

Jak odróżnić osę od pszczoły?

Osa i pszczoła są niewątpliwie najbardziej mylące, ale ich pokrój może pomóc w ich rozróżnieniu. Przede wszystkim pszczoły mają bardziej owłosione ciało, a ich kolor waha się od brązowego do czarnego. Osy nie mają owłosionego ciała i charakteryzują się zwężeniem między tułowiem a odwłokiem (stąd tzw. „talia osy”). Pszczoły ponadto mogą użądlić tylko raz, natomiast osy są bardziej agresywne i w obliczu zagrożenia mogą użądlić kilka razy. Na koniec ostatnia ciekawostka, która rozróżnia te dwie rzeczy – osy to szkodniki, natomiast pszczoły to chronione zapylacze, które należy zachować dla ochrony ekosystemu. Natomiast gatunki pszczół można liczyć w kilkunastu tysiącach osobników.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.