Terapia falą uderzeniową – co warto wiedzieć?

Terapia falami uderzeniowymi jest nieco „nieznana” dla większości ludzi, ale jest to praktyka, która staje się coraz bardziej popularna i która naszym zdaniem zasługuje na to, aby o niej mówić i ją wspierać. Ponieważ jest to stosunkowo „nowa” praktyka, brakuje świadomości na temat Terapii Falą Uderzeniową wśród lekarzy pierwszego kontaktu i innych specjalistów medycyny ogólnej, jak ona działa i jakie są ogromne korzyści, jeśli chodzi o uśmierzanie przewlekłego bólu i zmniejszanie stanów zapalnych, więc wiele osób nie rozważało jeszcze skorzystania z tej opcji.

Zarówno dowody naukowe i badania udowodniły, że terapia falą uderzeniową jest bardzo skuteczna jako alternatywna opcja w leczeniu tkanek miękkich i schorzeń mięśniowo-szkieletowych, urazów rdzenia kręgowego oraz regeneracji naczyń i nerwów.

Czym jest terapia falą uderzeniową?

Fala uderzeniowa jest niechirurgiczną terapią stosowaną, gdy przewlekły ból nie reaguje na konwencjonalne lub bardziej inwazyjne metody leczenia. Wykorzystuje ona falę akustyczną do dostarczania skupionej energii do bolesnych zapalnych ścięgien i innych tkanek miękkich w celu promowania regeneracji. Wysyłanie tych kontrolowanych fal uderzeniowych przez skórę do uszkodzonego obszaru wyzwala aktywację komórek macierzystych i produkcję enzymów oraz zwiększa przepływ krwi do dotkniętych tkanek, co pomaga zmniejszyć ból i stan zapalny oraz przyspieszyć proces gojenia się organizmu.

Jest to również mniej inwazyjna i bardziej opłacalna alternatywa dla metod takich jak chirurgia czy terapia zastrzykowa. Najlepsze wyniki mogą trwać od sześciu do dziesięciu tygodni od ostatniego zabiegu, ale wiele osób zauważy natychmiastowe zmniejszenie objawów i bólu w dotkniętym obszarze i/lub zwiększenie ruchu w dotkniętym obszarze. Podczas gdy leczenie i powrót do zdrowia każdego pacjenta odbywa się na zasadzie indywidualnej, większość ludzi potrzebuje zazwyczaj 3-5 zabiegów, aby złagodzić lub wyeliminować ból w obszarze problemowym.

Terapia falą uderzeniową może być naprawdę skuteczna w leczeniu takich schorzeń jak:

 • Łokieć tenisisty lub golfisty
 • Przewlekły ból biodra lub kolana
 • Ból Achillesa
 • Utrzymujący się ból barku (lub tendinopatia)
 • Ból pięty lub zapalenie powięzi podeszwowej

W przypadkach takich jak poniżej, terapia falą uderzeniową nie jest najwłaściwszym sposobem leczenia, ale wizyta u nas na wstępną ocenę pomoże nam zidentyfikować przyczynę Twojego bólu, dzięki czemu będziemy mogli udzielić Ci wskazówek dotyczących krótkotrwałej ulgi i zaoferować skuteczny, długoterminowy plan leczenia – poprzez terapię falą uderzeniową lub w inny sposób.

Terapia falą uderzeniową nie jest zalecana:

 • W czasie ciąży
  U osób z zaburzeniami krążenia lub nerwów
 • Gdy pacjent stosuje leki rozrzedzające krew
 • Jeśli występują otwarte rany lub oznaki infekcji
 • U dzieci

Efekty uboczne terapii falą uderzeniową?

Jedną z największych zalet terapii falą uderzeniową jest to, że nie ma większych skutków ubocznych.

W rzeczywistości, niektóre z głównych zalet tego typu terapii są takie, że ma szybszy powrót do zdrowia niż operacja, nie ma ryzyka infekcji lub potrzeby stosowania dodatkowych leków, fala uderzeniowa – https://uderzeniowafala.pl pomaga przywrócić mobilność i jest niechirurgiczną, skuteczną formą łagodzenia bólu. Jak w przypadku każdego leczenia, konieczne jest, aby odpocząć w miejscu dotkniętym chorobą przez minimum 24 godziny po zabiegu przed kontynuowaniem ćwiczeń zgodnie z ustaleniami terapeuty lub planem leczenia.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.