Cleanroom – czym właściwie jest?

Instalacja pomieszczeń czystych ma coraz większe znaczenie w procesach produkcyjnych. Te stworzone przez człowieka pomieszczenia z kontrolą środowiska są idealne do produkcji w takich branżach jak farmacja, biotechnologia, nauki przyrodnicze, mikroelektronika i pakowanie żywności, tym bardziej w dzisiejszych czasach, w których chcemy, aby wszystko było jak najbardziej sterylne w trosce o ludzkie zdrowie.

Założenia projektowe pomieszczenia czystego

Każdy cleanroom charakteryzuje się dużą elastycznością pomieszczeń. Oznacza to, że projekt został wykonany w taki sposób, aby umożliwić nam szybką zmianę wyposażenia dla różnych procesów produkcyjnych. Szybkie przezbrojenie sprawia, że proces jest bardzo wydajny i skracamy czas, co przekłada się na oszczędność kosztów, ale także minimalizuje ryzyko skażenia w dłuższej perspektywie. Śluzy powietrzne zapobiegają zmianie ciśnienia w pomieszczeniu, ale jest to również bardzo chronione środowisko, które wyłapuje wiele pyłów, szkodliwych substancji chemicznych i cząstek brudu. Poprzez wdrożenie odpowiedniego uziemienia zapobiegamy wszelkim wyładowaniom elektrostatycznym. Podczas użytkowania cleanroomu mogą powstawać ładunki elektryczne. Zapobiegamy temu poprzez odpowiednie uziemienie, ale także prawidłowe pakowanie. Specjalista przeprowadza dla audyt statyczny, aby zidentyfikować potencjalne problemy, które mogą wystąpić i którym można zapobiec. Bardzo oczywistą, ale ważną kwestią jest funkcja kontroli temperatury i wilgotności. Aby stworzyć obszar kontrolowany środowiskowo, konieczne są przyrządy do kontroli temperatury i wilgotności. Wilgotność jest kontrolowana, abyśmy mogli zapobiec korozji i zmniejszyć elektryczność statyczną. Przepływ wiatru w naszych pomieszczeniach jest kontrolowany za pomocą ciśnienia. Wszystkie pomieszczenia czyste są utrzymywane w ciśnieniu statycznym, które jest wyższe od ciśnienia atmosferycznego. Gdy ciśnienie jest wyższe od atmosferycznego, zapobiegamy przenikaniu wiatru. Również przepływ powietrza powinien być ustawiony w taki sposób, aby przechodził z obszarów czystych do mniej czystych.

Cleanroom – kto z niego korzysta?

Do czego służy cleanroom? Pomieszczenie sterylne spełnia właśnie taką funkcję: utrzymuje czystość. Stosuje się je w wielu branżach, w których cząsteczki w powietrzu mogą wpływać na wynik produktu fizycznego. Zasadniczo cleanroom to wysoce sterylne środowisko, w którym powietrze musi przejść przez filtr, aby dostać się do pomieszczenia. Głównym czynnikiem zanieczyszczającym są ludzie, którzy wchodzą i wychodzą z pomieszczenia. Poza tym filtr utrzymuje małe cząsteczki poza pomieszczeniem, które jest zbudowane z gładkich, antystatycznych materiałów. Kto korzysta z pomieszczeń czystych? Pomieszczenia czyste są wykorzystywane przez techników i producentów w produkcji w wielu branżach. Niektóre z najbardziej popularnych branż to: elektronika, farmaceutyka, biotechnologia, nauki przyrodnicze, produkcja żywności, motoryzacja. Wszystkie te branże wymagają ścisłego monitorowania czynników środowiskowych podczas produkcji. Te czynniki środowiskowe obejmują ciśnienie, temperaturę i nasycenie cząsteczkami powietrza w pomieszczeniu – wszystkie te czynniki mogą być monitorowane i kontrolowane w pomieszczeniach czystych.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ciasteczka

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie plików Cookies. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.